Jak usunąć plamy z ubrań? Są na nie sposoby!

25 paź

Wywabianie plam.

Chyba nikt z nas nie chce aby nasze ubrania były świadectwami zacięć przy goleniu, spożywanych ostatnio posiłków czy wypitych drinków. Dlatego powinna was ucieszyć informacja, że istnieją środki czystości które usuną wszystkie ślady nocnych imprez. Można także skorzystać z domowych sposobów na pozbycie się większości plam.

Sposób wywabiania plam zależy w dużej mierze od tego, czym zostały zrobione. Istniej kilka podstawowych reguł o których warto pamiętać:

- sprawdź metkę, jeśli można prać chemicznie zanieść ubranie do pralni.

- działaj szybko, łatwiej jest wywabić świeżą plamę niż starą i zaschniętą

- do czyszczenia używaj białych lub jasnych ściereczek, lepiej nie ryzykować dodatkowego zafarbowania ubrania

- jeśli nie wiesz jak na tkaninę działa środek chemiczny, wypróbuj go na niewidocznej części ubrania

- zmywaj plamę od zewnątrz do środka

- używaj tylko ciepłej lub zimnej wody. Gorąca woda może tylko utrwalić plamę.

O.K przejdźmy teraz do konkretów.

1. Jak wywabić plamy z krwi?

Zabrudzone miejsce namocz w zimnej wodzie minimum na 30 minut. Potem namocz w proszku enzymatycznym i upierz jak zwykle to robisz. Jeśli plamy są starsze dodaj do wody amoniaku i przyłóż do zabrudzenia, potem wypierz.

2. Jak wywabić plamy z tłuszczów (masła, margaryny, majonezu)?

Zrób pastę z sody oczyszczonej i wody, następnie nałóż ją na plamę na około 30 minut. Potem namocz ubranie w ciepłej wodzie ze środkiem piorącym. Drugi sposób to namaczanie tkaniny w proszku enzymatycznym przez kilka godzin. W tej sytuacji możesz prać materiał w maksymalnej dozwolonej temperaturze.

3. Jak wywabić plamy z czerwonego wina?

Jest parę sposobów. Po pierwsze stara zasada barmanów mówi o tym, że należy polać plamę z czerwonego wina białym winem. A następnie pozostaw tkaninę na 15 minut, potem spłucz ciepłą wodą. Drugi sposób to posypanie plamy solą, która wchłania wino. Po kilku godzinach, zetrzyj sól i namocz w proszku enzymatycznym. Potem pierz jak zwykle. Trzecim sposobem jest polanie plamy gorącą wodą z dużej wysokości i pozostawienie do namoczenia. Uwaga jest to odstępstwo od reguły.

4. Jak wywabić plamy z rdzy?

Wymieszaj łyżkę soli z sokiem z jednej cytryny. Przez godzinę namaczaj plamę w roztworze, następnie wypłucz i wypierz.

5. Jak wywabić plamy ze szminki?

Plamy po szmince usuniesz dzięki olejkowi eukaliptusowemu. Przed praniem namocz olejkiem zabrudzone miejsce i pozostaw na kilka minuta. Zamiast olejku możesz użyć benzyny lakierniczej.

6. Jak wywabić plamy z tuszu?

Ślady po długopisie można usunąć podczas normalnego prania. Plamy z trwałego atramentu należy delikatnie zetrzeć wacikiem nasączonym alkoholem. Potem prać jak zwykle.

7. Jak wywabić plamy z trawy?

Większość plam usunie proszek enzymatyczny ale jeśli zabrudzenia są bardzo duże należy je namoczyć w roztworze sody (55g) i ciepłej (2,5l) a następnie wypłukać. Innym sposobem jest przetarcie plamy czystym alkoholem przed praniem.

CDN.

źródło: Poradniki opierają się w głównej mierze na książce: Household Management for Men (autorzy: N.Browning, J.Moseley) oraz jej przekładzie z wydawnictwa Muza.

Na razie nie ma komentarzy.

Skomentuj